+90 537 480 19 19

Sosyal Medyada Biz

Oyun Aktiviteleri

RİNGOO: 80 adet oyun kartı karıştırılarak eşit şekilde dağıtılır.Oyuncular kendilerine ait desteyi,kartların içeriğini görmeyecek şekilde tutarlar.Zil oyuncuların ortasına konulur.Oyuncular sırayla birer kart açarlar.Tüm oyuncular her bir kart açıldıkça yerdeki kartlar arasında RAKAM,RENK veya SEMBOL eşleşmesi bulmaya çalışırlar.Eşleşmeyi ilk bulan RİNGOO diye bağırarak zile basar ve yerdeki tüm kartları alır.Kart atma sırası kaldığı yerden devam eder.Oyunculardan biri yere bombalı kart açtığında eşleşme olsa bile bombalı kartın üzeri kapanana kadar kimse zile basamaz.2 kişi ile oynandığında zile yanlış basan oyuncu yerdeki kartları rakibine verir.3 ya da daha fazla oyuncu ile oynandığında ise zile yanlış basan bekler,yerdeki kartları diğer oyunculardan birisi alana kadar zile basamaz.

KAZANIMLARI: Dikkat ve odaklanma,Görsel algı,Hızlı ve doğru karar verme

PENTA BLOCK: Oyunun amacı; seçtiğiniz seviyeye göre oyun tablasında belirlenen boş alana, seçilen kartta yer alan parçaların tamamını yerleştirmektir. Ayırt edilmesi için birbirinden farklı renklerde boyanan ve farklı şekillerde bulunan blokları en kısa sürede alanına yerleştiren oyuncu, oyunu kazanır.

Kazanımları: Kas ve psikomotor gelişimi,El-göz koordinasyonu,Dikkat ve konsantrasyon,Problem çözme becerisi,Düşünme becerisi,Hafıza ve reflekslerin artması,Geometrik şekil algısı

MANGALA: Orta Asya’dan yayılan bir Türk stratejik taş oyunudur.Mangala iki kişi ile oynanır.Kişilerin önünde 6 tane çukur vardır. Toplam 12 kuyu ve 48 taş vardır.Her oyuncunun bir hazine kuyusu vardır.Oyuncular 48 taşı 12 kuyuya dörder dörder dağıtır.Oyuncuların kendi önlerindeki kuyular kendi bölgeleridir.Hazine kuyusunda en çok taş biriken oyunu kazanır. Kazanan 1 kaybeden 0 puan alır.Oyun beş set halinde oynanır.

NASIL OYNANIR?

1. Kura sonucu belirlenen ilk oyuncu dört adet taşı alır, bir adet taşı taşları aldığı kuyuya bırakır ve sağa doğru taşları biber birer dağıtır. Elindeki son taş kendi hazine kuyusuna gelirse tekrar oynama hakkı kazanır. 

2. Oyun sırasında rakibin hazine kuyusuna taş bırakılmaz. 

3. Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş kendi boş kuyusuna gelirse oyuncu hem kendi kuyusundaki taşı hem de kendi kuyusunun karşısındaki rakibin kuyusundaki taşları kendi hazine kuyusuna aktarır. Hamle sırası rakibine geçer. 

4. Hamle sırası gelen oyuncu taşları kendi bölgesinde taşları dağıtmaya başlar. Kendi bölgesinde dağıtma bitince elinde taş kalırsa rakibinin bölgesine taşları dağıtmaya başlar. Elindeki taşların bittiği yerdeki rakibin kuyusundaki taşları çift yaparsa (2,4,6,8) o taşları kendi hazine kuyusuna aktarır.

 5. Oyunculardan birinin bölgesindeki taşlar biterse oyun biter. Taşlarını ilk bitiren oyuncu rakibin kuyularındaki taşları da kendi hazinesine aktarır ve taşlar sayılır. Kimin hazine kuyusunda taş fazla ise oyunu o kazanmıştır.

KAZANIMLARI:Analitik düşünme becerisini geliştirir,Hafızayı güçlendirir,Stratejik düşünme yeteneğini kazandırır,Doğru planlama yeteneği kazandırır,Matematiksel hesaplama yeteneği kazandırır,Ön görme yeteneğini geliştirir,Hızlı ve doğru karar verebilme yeteneği kazandırır,Dikkati ve konsantrasyonu artırır.Mücadele gücünün gelişmesini sağlar.

 PENTAGO:Pentago oyunu 8 yaş ve üzeri çocuklar için dikkat, konsantrasyon, bağlantısal düşünme, geometrik algılama ve görsel zeka becerilerini geliştiren, 2 kişi ile oynanabilen bir strateji oyunudur. Oyunda her oyuncunun 18’er adet topu mevcuttur. Oyuncular bu toplarla yatayda, dikeyde ya da çaprazda 5’li oluşturmak için uğraşmaktadırlar. Ancak oyun alanı her oyuncu hamlesini yaptıktan sonra bir defa çevrilmek zorundadır.

NASIL OYNANIR?

Oyunculardan herhangi biri oyun alanına toplarından birisini yerleştirir. Sonrasında oyun alanında yer alan 4 parçadan herhangi birisini saat yönünde çevirir. (Oyunda profesyonelleştikçe herhangi bir yöne çevirebilirsiniz). Burada amaç rakibin stratejisini bozmak ya da kendi lehine bir durum oluşturmaktır.

Oyunculardan hangisi kendi renginden topu yatay, dikey ya da çaprazda 5’li şekilde dizerse oyunu o kazanır. Eldeki toplar bittiği halde kimse 5’li dizilim gerçekleştirememişse oyun berabere biter.

KAZANIMLARI:

  • Hızlı ve doğru karar verme,Dikkat ve odaklanma,Strateji geliştirme ,Bağlantısal düşünme ,Dikkat ve odaklanma,Matematiksel düşünme

EQUILIBRIO(DENGE OYUNU): Oyunun içeriğinde 60 farklı zorluk aşaması olan bir kitapçık ve 18 adet parça bulunmaktadır. Amacımız kitapçıkta görünen resmi, kitapçığın alt tarafında bize gösterilen parçaları kullanarak dikeyde inşa etmektir.

KAZANIMLARI:

  • Görsel dikkat ve görsel algı,Bağlantısal düşünme,Problem çözme becerisi,Konsantrasyon – Odaklanma,Geometrik zeka ve algı gelişimi,Mimari beceri – Denge kurma,Farklı varyantlarda bakış açısı    

REVERSİ: Reversi oyunu 2 kişi ile oynanan bir taktik ve strateji oyunudur. 64 adet bir yüzü siyah diğer yüzü beyaz renkte pullar ile oynanır. 64 kareden oluşan özel bir oyun tahtası üzerinde oynanır. Oyuna başlarken oyunun ortadaki 4 noktasına siyah ve beyaz olacak şekilde yerleştirilir. Daha sonra oyuna başlayacak oyuncu kura ile belirlenir. Oyunda temel nokta rakibinin taşlarının rengini kendi rengine çevirmektir. Eğer oyuncu rakip oyuncunun taşlarının rengini çeviremiyorsa hamle yapamaz ve sıra rakip oyuncuya geçer. Oyun taşları yatay, dikey ve çaprak olarak konabilir. Taşların konabilmesinin tek kuralı vardır rakip oyuncunun taşının rengini kendi rengine çevirmektir.
Örneğin beyaz renkli oyuncu hamle yapabilmesi için , siyah renkli oyuncunun taşını veya taşlarını iki beyaz taşın arasına almak zorundadır.
Oyunda önemli noktalardan bir tanesi de köşeleri ele geçirmektir. Köşeleri ele geçiren oyuncu her zaman avantajlıdır.

KAZANIMLARI:Hızlı ve doğru karar verme,Dikkat ve odaklanma,Strateji geliştirme,Bağlantısal düşünme ,Dikkat ve odaklanma ,Matematiksel düşünme

SKİPPİTY:Oyuncular her hangi bir taş ile başka bir veya birkaç taşın üzerinden zıplayarak üstünden zıpladıkları taşları toplar ve kendi önündeki uygun renkli yere yerleştirirler.

Her bir renkten 1er tane toplayan oyuncu 1 puan kazanır. Bu nedenle amacımız sadece çok taş toplamak değil, aynı oranda çok taş toplamaktır.

Örneğin her renkten 5er tane taş toplayıp, kırmızı renk taşlardan sadece 1 tane aldıysak hala 1 puanımız vardır. 4 tane daha kırmızı aldığımızda 5 puana yükseliriz. Oyun bu noktada zevkli bir hal almaya başlar. Siz eksiğiniz olan kırmızı taşları toparlamaya çalışırken, rakipleriniz de bunun farkında olup siz kırmızı taş kaptırmamaya çalışırlar.

Yerde artık üzerinden zıplanarak toplanacak şekilde taş kalmadığında en çok puanı olan oyuncu oyunu kazanır. Örneğin 2 oyuncu da her renkten 5 er tane topladı. Ancak birkaç renkten fazlalıkları mevcut. Bu durumda fazlalık taşlar sayılır. En çok taşı toplayan oyuncu oyunu kazanır.

KAZANIMLARI: Dikkat ve odaklanma,Görsel algı,Stratejik düşünme,Bağlantısal düşünme,Hızlı ve doğru karar verme.